Het sneeuwseizoen verloopt tot nu toe bijzonder grillig. De laatste weken is er bijvoorbeeld in de Franse Alpen amper sneeuw van betekenis gevallen. Tijdens zuidwest, west of noordwest situaties liggen deze bergen normaliter op de eerste rang. De normaal gesproken aanwezige west-circulatie laat het bijvoorbeeld compleet afweten dit seizoen. In het Oostenrijkse hooggebergte is de situatie niet veel anders. Op de 3100 meter hoog liggende Sonnblick lag bijvoorbeeld nog nooit zo weinig sneeuw als dit seizoen! Een soort van sneeuwarmoede, waarin de komende periode amper verandering in komt.
Vandaag zijn de omstandigheden in het noordelijk en deels ook Frans / westelijk Alpengebied duidelijk het best. De luchtkolom is hier tamelijk droog. Er zijn dan ook flinke zonnige perioden afgewisseld door enkele wolkenvelden. De Franse Alpen hebben vanwege de oostelijke wind te maken met wat lichte föhnverschijnselen. Aan de Italiaanse zijde ( Aosta zuidwaarts richting Bardonecchia) van de westboog valt vanwege lichte stuwing vanaf ongeveer 1100 à 1500 meter lokaal nog wat lichte sneeuw. Ook de rest van het zuidelijk Alpengebied maakt kans op nog wat lichte sneeuwval, maar veel zal het niet zijn. De vorstgrens loopt vandaag uiteen van ongeveer 1300 meter in het noordoosten tot 1800 meter in de Franse Alpen. Dit heeft te maken met de zwakke oostföhn vanuit de Italiaanse zijde.
" Seit 1938 wird am Hohen #Sonnblick in den Salzburger Tauern auf 3100 Meter Seehöhe die Schneehöhe gemessen. Und noch nie lag hier oben zum Winterende weniger Schnee als heuer. Bisheriger Negativrekord: 150 cm, 1992." Bron Wetterblog.at
West en Midden Europa komen na het weekend meer en meer onder invloed van een uitzakkende Scandinavische hoogte-trog. Dit betekent toenemende sneeuwkansen voor de Franse en Noordelijke Alpen. @ECMWF Wetterzentrale
Maak er een mooie dag van en graag tot morgen!
Met vriendelijke groet,
Michael van der Poel, weerman Sneeuwhoogte.NL
Twitter: @WeermanMichael
We zijn altijd erg blij zijn met de vele reacties van iedereen. Als jullie tevreden zijn over onze app, dan zouden we een review in de App- of Play Store zeer waarderen.
Vanmiddag volgt hieronder nog het reisweer voor morgen en overmorgen!
Reisweerbericht via Duitsland naar Oostenrijk / Tsjechië
Vrijdag 03/03
Vrijdag wordt een optimale dag om naar de Oostelijke Alpen en Tsjechië te rijden of terug te keren. In de Benelux en ook in het zuiden van Duitsland komt hochnebel voor, met lokaal ook lage bewolking en mist. De mistlampen testen bij vertrek is dus wel aangewezen. Al bij al zal de mist een eerder hoge basis hebben waardoor de zichtbaarheid nog wel oké zal zijn. Maar zoals dat wel vaker gebeurt met hochnebel klaart het overdag op boven Duitsland met een zon die er volop doorkomt. In Oostenrijk kunnen dan wel wat lage wolkenvelden ontstaan, maar dat mag geen problemen opleveren. Met middagtemperaturen tussen 7 en 9°C is het prima weer om in de auto te zitten. Zowel naar de Alpen/Tsjechië als terug naar de Benelux. Houd 's morgens wel rekening met licht negatieve temperaturen, op alle hoogtes, waardoor lokale gladheid op viaducten kan ontstaan.
Zaterdag 04/03
Ook de wisseldag op zaterdag zal zonder weer-gerelateerde problemen verlopen. Tijdens de nacht op zaterdag zal er op uitgebreide schaal lage bewolking ontstaan, die vooral ten noorden van München - Stuttgart wel kan blijven plakken zaterdag overdag. In Nederland en België kan het wat druppelen, maar veel neerslag verwacht ik zeker niet. De temperaturen liggen onder dit wolkendek wat lager (3-6°C), maar zijn dus ook wel prima om in de auto te zitten richting of van de Alpen. Wie aankomt in de Alpen doet dat onder een stralende hemel tijdens de namiddag. In Tsjechië zullen de wolkenvelden wel hardnekkiger zijn.
Conclusie: Op beide dagen droog weer op de autobahn. Enkel zaterdag in Nederland kans op wat gedruppel. Lage wolkenvelden domineren in de noordelijke gebieden, maar richting de Alpen schijnt de zon.
Reisweerbericht via België / Luxemburg naar Frankrijk
Vrijdag 03/03
Vergelijkbare condities van en naar Frankrijk en Zwitserland. In de Benelux domineren lage wolkenvelden en kan het regionaal ook mistig zijn. Ten zuiden van de Ardennen, m.u.v de Vogezen, lossen de wolkenvelden snel op en schijnt de zon of is het meteen bij aanvang van de dag helder. Zo ook in de Franse en Zwitserse Alpen waar vrijdag helemaal zonnig verloopt. De middagtemperaturen liggen op de route (du Soleil) rond 8-11°C. In de Benelux blijft het wat kouder met dank aan het gebrek aan zon. Op wat zeer lokale gladheid na tijdens de ochtenduren verwacht ik geen weer-gerelateerde problemen op de baan.
Zaterdag 04/03
Zaterdag rukken de lage wolkenvelden wat verder op naar het zuiden, tot de as Nancy - Colmar. Ten noorden daarvan verloopt de dag veelal grijs met weinig tot geen ruimte voor de zon. Ten zuiden schijnt de zon (de hele dag). Het wordt iets minder zacht met temperaturen tussen 5 en 9°C. Opnieuw een ideale dag om naar of vanuit de Alpen te rijden.
Conclusie: Op beide dagen prima rij-weer. Hoogstens kans op wat gladheid tijdens de ochtend en wat nevel/mist in de Benelux.
Veel succes aan alle automobilisten, een gezonde/veilige thuiskomst of have fun in de Alpen!
As zaterdag aankomst Val Thorens. Zoals ik het begrijp zullen de sneeuw condities volgende week verbeteren. Door (te?) veel sneeuwval. Zin in!
Tom Veld | 02-03-2023 - 07:38
Heerlijk we kijken alweer uit naar 9 maart, dagje Kaunertaler en dan nog 3 dagen ⛷️🏂Serfaus ❄️❄️
Kit B-R | 02-03-2023 - 07:39
En hoe heten deze? 😉 @zermatt
Michiel Skifreak | 02-03-2023 - 07:55
Altocumulus lenticularis, favoriete wolk :D
Sneeuwhoogte.nl | Lander | 02-03-2023 - 08:01
Dat is ook bijzonder
Coos Posseth | 02-03-2023 - 08:09
Wederom geslaagd! 🏆
Michiel Skifreak | 02-03-2023 - 08:15
Lenswolk. Beauty 😍✅
Sneeuwhoogte.nl | Michael | 02-03-2023 - 08:54
Hoy, Michiel
Is die foto op de Riederalp getrokken?
De lift komt mij redelijk bekend voor, met in de achtergrond de Matterhorn en rechts de Weisshorn..
Goeiemorgen.
marc van de poel | 02-03-2023 - 10:20
Jazeker, dit is de gecombineerde Gondel/Stoeltjes lift richting de Moosfluh vanaf Riederalp
T V | 02-03-2023 - 10:37
Wat wel interessant is trouwens over deze lift is dat de bergwand zelf in beweging is door het smelten van de Aletsch gletsjer. Daarom hebben ze deze (nieuwe) lift gemaakt met een flexibele constructie. Zie onderstaande interessante video.
www.youtube.com/watch?v=X1mV9xyRpNg
T V | 02-03-2023 - 10:55
Michiel die de foto plaatste zet er @ Zermatt onder. Zou het niet daar zijn dan? Enfin…prachtige foto, eentje om in te lijsten en boven je bed te hangen😀
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:04
Over lenswolken gesproken. Was dit pluimpje boven de Mont Blanc er ook één?
Wim Danhof | 02-03-2023 - 18:27
Marja, je ziet de Matterhorn nabij Zermatt op de foto maar vanuit het noorden op grote afstand. Vandaar.
I West | 02-03-2023 - 19:38
@marja het klopt dat de Matterhorn in de buurt van Zermatt ligt ;)
Maar deze foto is 100% vanuit de Aletsch Arena gemaakt, net voor de lift vanuit Riederalp naar Moosfluh.
Ik kom al ruim 15 jaar in dit gebied, heb deze lift gebouwd zien worden in 2015 en ik kan als ik even zoek in mijn foto collectie exact dezelfde foto vinden als die van Michiel. Vanaf precies dezelfde plek genomen. Alleen dan een ander tijdstip ;)
T V | 02-03-2023 - 21:22
Nog 1 dagje werken en dan morgenochtend in d'n auto naar de dolo's. Na 3 skidagen in januari (werkelijke topomstandigheden), nu maar liefst 8 skidagen! Vooruitzichten zijn top met koudere temp en ook wel kans(je) over verse sneeuw!
Skifan Tilburg | 02-03-2023 - 08:15
Wij zijn nu in Dolomieten en er valt aardig wat sneeuw en de temperaturen zijn onafgebroken aan de lage kant. Pistes over het algemeen goed, maar door de verse sneeuw wat hobbelig (krijg je dat weer 😉)
A S | 02-03-2023 - 13:09
Lekker! Wij vertrekken morgenmiddag dus heerlijk vooruitzicht!
Reisblog DitisAnne.nl | 02-03-2023 - 15:59
En stiekem hoop ik ook wel heeeeeel erg op een zonnetje er bij hoor!
Reisblog DitisAnne.nl | 02-03-2023 - 15:59
Teveel sneeuw is ook niet goed (Mammoth Mountain, Californië)
Clemens Gjertsen | 02-03-2023 - 08:39
Clemens Gjertsen | 02-03-2023 - 08:39
Amerikanen overdrijven altijd zo😉
Sneeuwhoogte.nl | Michael | 02-03-2023 - 08:55
omg ik ben al blij dat er in de dolo's 5 cm gevallen is of zo
Harry Verduin | 02-03-2023 - 09:34
omg ik ben al blij dat er in de dolo's 5 cm gevallen is of zo
Harry Verduin | 02-03-2023 - 09:34
Die Amerikanen, altijd de grootste, sterkste, meeste etc. Wij zijn bescheidener en blij met een beetje 🤏
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:06
😇🤣🤣🤣tsja... het is niet snel goed
Sigrid Ribbers | 02-03-2023 - 18:31
🤣
Carolien * | 02-03-2023 - 18:56
goedemorgen Michael, help ons even :-)
Vanaf medio volgende week zien we schrikbarend veel wind (we kijken naar de Zuidalpen).
Ze is waarschijnlijk nog maar zelden gesteld de vraag: maar welke regio / gebieden verwachten momenteel vanaf medio volgende week t.e.m. zondag de minste sneeuw, liefst rustig gelegen? Of is het echt nog te veraf om hierover ook maar iets te zeggen?
J. R. | 02-03-2023 - 08:46
Wil je vraag beantwoorden maar is helaas onmogelijk. Verwachting volgende wk erg springerig bij de diverse ensemble leden. 😉
Sneeuwhoogte.nl | Michael | 02-03-2023 - 08:57
Bedankt, we blijven geduldig afwachten en hopen op snel een duidelijker weerbeeld.
J. R. | 02-03-2023 - 09:08
In Folgaria vannacht zo’n 10 cm sneeuw gevallen. Nu lichte sneeuwval in het dorp.
Wesley Schram | 02-03-2023 - 09:15
Op de achtergrond de slee waarmee in 1939 de eerste skiërs naar boven werden getrokken naar een hoogte van 1500m.
Wesley Schram | 02-03-2023 - 09:18
Vrijdag 10-03 richting Avoriaz en nemen de freeride boards maar mee met deze sneeuwverwachting.
B B | 02-03-2023 - 09:24
Good morning in Koningsleiten 7uur eerste lift.
TdG Ski | 02-03-2023 - 09:27
Serieus!? Gaan de liften al om 07.00 uur open?
Gerda Hensen | 02-03-2023 - 09:54
Bertil, dat is wel wat voor jou. Jij bent altijd graag vroeg aan de wandel.
Gerda Hensen | 02-03-2023 - 09:54
07.00 uur? Dan wentel ik mij met evenveel plezier nog een keertje om, onder mijn dons, hoor..
marc van de poel | 02-03-2023 - 10:21
Gerda jawel zou om 6 u in alle stilte en duisternis zo naar beneden wensen te gaan, idd maar opening is meestal 08:30 u.
@ Harry: laatst schreef je mij nog tav zuid stau en Genua laag.
Je had daar uiteraard mee gelijk. Is niet simpel. Ben altijd beetje Pos. ingesteld. Wel jammer en zorgelijk die droogte daar.
@ Roland + Koos, leuke foto’s van jullie gister !! Super en geniet ervan 👍👍✋
Bertil Blaas | 02-03-2023 - 11:19
Heerlijk! We staan zelf ook meestal te trappelen aan de nog net gesloten lift 🙈
Greet ☀️ | 02-03-2023 - 11:21
Dat is alleen op donderdag. En maar 1 lift.
Chris Ski | 02-03-2023 - 11:28
Donderdag en zondag in maart. Was heerlijk
TdG Ski | 02-03-2023 - 12:03
Maakt niets uit Bertil, altijd leuk je berichten te lezen :-)
Harry Verduin | 02-03-2023 - 12:15
Dank je,Bertil!Nagenieten van de onvergetelijke en zonnige sleedagen!!!🛷❄️🌨🇨🇭🥰🇨🇭🛷🛷🚞
Koos /Jungfrau region!🇨🇭😍 | 02-03-2023 - 12:15
Nog eentje
TdG Ski | 02-03-2023 - 09:27
Die koude temperaturen zijn altijd nog beter als veel te hoog.
Tim Vaesen | 02-03-2023 - 10:16
Kom maar op met die verse sneeuw voor de Franse Alpen, maar de wind mag je bij je houden @michael 😉❄️
Greet ☀️ | 02-03-2023 - 11:21
Ja ja we zijn onderweg naar corvara en het heeft vannacht een kleine 10 cm gesneeuwd en het sneeuwt nu ook licht en de pistes zijn super . 👉🌨️🌨️🏔⛷️😄😄👍
PETER. Dit Jaar BERWANG. | 02-03-2023 - 11:40
PETER. Dit Jaar BERWANG. | 02-03-2023 - 11:40
PETER. Dit Jaar BERWANG. | 02-03-2023 - 11:40
Het zier er best druk uit Peter. Of valt het mee?
Gerda Hensen | 02-03-2023 - 11:55
nu nog een zonnetje Peter !
Harry Verduin | 02-03-2023 - 12:16
voorjaar vakantie dan is het druk bij de liften
🛗 Gelukkig kan dat gebied het wel aan
Veel plezier nog hoor
Gerda van de Sande | 02-03-2023 - 13:30
Ja klopt Gerda het is krokus vakantie met noord en midden Nederland 🇳🇱 dus inderdaad druk . 👉🌨️🤣⛷️👍
PETER. Dit Jaar BERWANG. | 02-03-2023 - 14:01
Het is groot genoeg ruimte zat alleen even bij de lift veel plezier
frans nijhuis | 02-03-2023 - 16:32
Nou Peter, jullie hebben alle positieve omstandigheden daar in je favoriete dolo’s, zo leuk voor jou en je familie. Wat zullen die kleintjes ook genieten daar in de sneeuw!
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:11
Ja klopt Marja de kinderen zijn niet van de pistes af te rammen ha ha we genieten volop z 👉🌨️🏔⛷️😄😄👍
PETER. Dit Jaar BERWANG. | 02-03-2023 - 17:18
MarenNoofSnow♡ ponse | 02-03-2023 - 11:54
Leuke foto, naar wel even openklappen want anders zie ik alleen een paar voetjes.
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:12
Wat is het vandaag wederom genieten ⛷️⛷️⛷️☀️☀️☀️☀️
Roland Ski fan 🚡🏔️⛷️ | 02-03-2023 - 12:51
Wel heel warm
Roland Ski fan 🚡🏔️⛷️ | 02-03-2023 - 12:51
Inmiddels 12 graden
Roland Ski fan 🚡🏔️⛷️ | 02-03-2023 - 15:01
Snoet in de zon Roland en lekker genieten, sneeuw blijft wel goed hoor.
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:13
Zeker Marja, pistes zacht, maar zeker nog niet papperig
Roland Ski fan 🚡🏔️⛷️ | 02-03-2023 - 17:16
Mooi weer in Tignes
Wim Danhof | 02-03-2023 - 13:52
Zicht richting het noorden vanaf 3456 meter hoogte op de gletsjer boven Tignes.
Wim Danhof | 02-03-2023 - 13:54
😍
Mieke J. | 02-03-2023 - 16:39
Magnifique Wim, prachtige plek.
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:13
Zeker!
Wim Danhof | 02-03-2023 - 17:56
Prachtig
Greet ☀️ | 02-03-2023 - 18:12
Gletsjer van Argentière (naast skigebied les grands montets in Chamonix).
pieter Lebrun | 02-03-2023 - 14:48
Spannend ziet dat eruit Pieter
Marja Skiër | 02-03-2023 - 17:14
👍👍
Bertil Blaas | 02-03-2023 - 18:53
Heerlijk in Achenkirch. Pistes in middag wel papperig
Sander Laan | 02-03-2023 - 14:57
Geproost op de kampioenen
Roland Ski fan 🚡🏔️⛷️ | 02-03-2023 - 15:31
Schol 👍👍 geniet er van !!
Bertil Blaas | 02-03-2023 - 18:54
Dank Bertil,hebben we gedaan 👍
Roland Ski fan 🚡🏔️⛷️ | 02-03-2023 - 20:07
Nog steeds boven de wolken die in het Duitse platteland hangen.
Wolter Vink | 02-03-2023 - 16:07
Rustige piste in hooggebergte boven Tignes.
Wim Danhof | 02-03-2023 - 17:58
Op de pistes van Mellau vandaag prachtig uitzicht
Frank Droski | 02-03-2023 - 18:43
Wij vertrekken zaterdag naar livigno. Hoe zijn de condities/vooruitzichten daar?
Iemand aanwezig die een beeld kan maken voor mij? 😊
Steve Vandewouwer | 02-03-2023 - 21:32
Je kunt een gebied gewoon toevoegen aan je favorieten en dan de webcams bekijken.
Chris Ski | 03-03-2023 - 06:56
Dan kun je ook de voorspellingen zien
Chris Ski | 03-03-2023 - 06:57
Een 'dump' is skiërs- en snowboarderstaal voor een flinke portie verse sneeuw. In het engels zeg je ook: "It's dumpin' like hell".
Een 'dump' is skiërs- en snowboarderstaal voor een flinke portie verse sneeuw. In het engels zeg je ook: "It's dumpin' like hell".
Duitse term voor de stuwing van neerslagfronten uit het noorden of noordwesten tegen de Alpen aan. Goed voor urenlange zo niet dagenlange sneeuwval.
De North Atlantic Oscillation is gedefinieerd als het gemiddelde luchtdrukverschil tussen een meetpunt op IJsland enerzijds en eenmeetpunt in Portugal of op de Azoren anderzijds. De NAO pendelt onregelmatig tussen positieve en negatieve waarden. De NAO heeft een sterke invloed op het winterweer in West-Europa. Een positieve NAO zorgt voor sterke aanvoer van zachte oceaanlucht op onze breedten en voor een droge winter in het mediterane gebied. Een negatieve NAO zorgt voor warmere winters op Groenland, nattere winters in de zuidelijke landen en strengere winters in West-Europa inclusief het Alpengebied.
De occlusie is dat gedeelte van een depressie, waar het sneller bewegende koufront het trager bewegende warmtefromt van west naar oost heeft ingehaald. Op de weerkaart is de occlusie gemarkeerd met afwisselende driehoekjes en halve cirkels (combinatie van warmfront en koufront dus). Aan de grond is de warme sector tussen warm- en koufront dan niet meer te vinden. Aan de grond ga je bij de frontpassage van koud naar koud. Hoger in de atmosfeer is de warme sector te vinden als een enorme bak zachte vochtige lucht die langzaam wordt uitgeknepen. Niet voor niets is de occlusiezone de altijd het meest actieve neerslaggebied bij elke depressie.
De occlusie is dat gedeelte van een depressie, waar het sneller bewegende koufront het trager bewegende warmtefromt van west naar oost heeft ingehaald. Op de weerkaart is de occlusie gemarkeerd met afwisselende driehoekjes en halve cirkels (combinatie van warmfront en koufront dus). Aan de grond is de warme sector tussen warm- en koufront dan niet meer te vinden. Aan de grond ga je bij de frontpassage van koud naar koud. Hoger in de atmosfeer is de warme sector te vinden als een enorme bak zachte vochtige lucht die langzaam wordt uitgeknepen. Niet voor niets is de occlusiezone de altijd het meest actieve neerslaggebied bij elke depressie.
De occlusie is dat gedeelte van een depressie, waar het sneller bewegende koufront het trager bewegende warmtefromt van west naar oost heeft ingehaald. Op de weerkaart is de occlusie gemarkeerd met afwisselende driehoekjes en halve cirkels (combinatie van warmfront en koufront dus). Aan de grond is de warme sector tussen warm- en koufront dan niet meer te vinden. Aan de grond ga je bij de frontpassage van koud naar koud. Hoger in de atmosfeer is de warme sector te vinden als een enorme bak zachte vochtige lucht die langzaam wordt uitgeknepen. Niet voor niets is de occlusiezone de altijd het meest actieve neerslaggebied bij elke depressie.
Als een actief neerslagfront over een gebergte heen schuift, ontstaat vaak aan de lijzijde van het gebergte een nieuw klein lagedrukgebied. De op elkaar botsende luchtmassa s gaan rondom dit punt tollen en worden sneller omhoog geschroefd. Goed voor een aanzienlijke intensivering van de neerslag. Niet zelden wordt zelfs een onder invloed van een hogedrukgebied oplossend front dit effect plotseling weer geactiveerd.
Als een actief neerslagfront over een gebergte heen schuift, ontstaat vaak aan de lijzijde van het gebergte een nieuw klein lagedrukgebied. De op elkaar botsende luchtmassa s gaan rondom dit punt tollen en worden sneller omhoog geschroefd. Goed voor een aanzienlijke intensivering van de neerslag. Niet zelden wordt zelfs een onder invloed van een hogedrukgebied oplossend front dit effect plotseling weer geactiveerd.
Isobaren zijn lijnen van gelijke luchtdruk. Vanwege de rotatie van de aarde en de resulterende corioliskracht stroomt lucht niet van het hogedrukgebied recht naar het lagedrukgebied. Nee, de lucht wordt gedwongen te gaan cirkelen praktisch evenwijdig aan de isobaren tegen de klok om het lagedrukgebied. Hoe dichter de isobaren tegen elkaar liggen op de weerkaart hoe harder de wind.
Retrograde beweging duidt bij ons op een neerslagfront dat van oost naar west beweegt in plaats van de gebruikelijke route van west naar oost. Vaak zie je dan een deel van een langgerekt front een eigen leven gaat leiden en vrolijk terug naar het westen kronkelt.
Retrograde beweging duidt bij ons op een neerslagfront dat van oost naar west beweegt in plaats van de gebruikelijke route van west naar oost. Vaak zie je dan een deel van een langgerekt front een eigen leven gaat leiden en vrolijk terug naar het westen kronkelt.
Freeskiing is een tamelijk jonge tak van de skisport. Het is de evolutie van het old school freestylen. Het verschil met het coole maar meer gemoedelijke freeriden is dat de freeskiërs steiler en aggressiever afdalen van nog hogere toppen. De freeskiërs nemen veel risico en krijgen daarvoor de ultieme adrenaline kick.
Ten zuiden van de Alpenhoofdkam die van Menton in Zuid-Frankrijk langs alle hoogste alpentoppen verloopt tot aan de Wiener Wald bij Wenen.
Ten zuiden van de Alpenhoofdkam die van Menton in Zuid-Frankrijk langs alle hoogste alpentoppen verloopt tot aan de Wiener Wald bij Wenen.
Omkering van het normale temperatuurverloop in de onderste laag van de atmosfeer (troposfeer). Normaal is het boven koud en onder warm. Bij een inversie is het onder koud en boven warm. Omdat koude lucht zwaarder is dan warme lucht is die situatie heel stabiel. Alleen de zon of een harde wind (frontpassage) kunnen de inversie opruimen. Omdat de zon 's winters minder kracht heeft treden inversies vooral in het winterseizoen op. In de zomer daarentegen maakt de zonnewarmte binnen een paar uur korte metten met de bodeminversie die in een heldere nacht ontstaat.
de van de wind afgekeerde zijde
de naar de wind toe gekeerde zijde
Beruchte stormachtige zuidelijke wind over de Alpen. Brengt regen en sneeuw aan de zuidkant en droge (te) zachte lucht in de dalen aan de noordkant.
Beruchte stormachtige zuidelijke wind over de Alpen. Brengt regen en sneeuw aan de zuidkant en droge (te) zachte lucht in de dalen aan de noordkant.
La Ninja is de koude fase van de El Ninjo Southern Oscillation (ENSO). Deze schommeling tussen koud en warm oppervlakte water in de equatoriale Stille Oceaan fluctueert in periodes van 2 tot 3 jaar. In de huidige koude fase van de Pacific Decadal Oscillation (PDO), die doorgaans 30 tot 40 jaar duurt, treden duidelijk meer en sterkere La Ninja's op.
El Ninjo is de warme fase van de El Ninjo Southern Oscillation (ENSO). Deze schommeling tussen koud en warm oppervlakte water in de equatoriale Stille Oceaan fluctueert in periodes van 2 tot 3 jaar. In de warme fase van de Pacific Decadal Oscillation (PDO), zoals tussen 1970 en 2000, treden duidelijk meer en sterkere El Ninjo's op
Ten noorden van de Alpenhoofdkam die van Menton in Zuid-Frankrijk langs alle hoogste alpentoppen verloopt tot aan de Wiener Wald bij Wenen.
Ten noorden van de Alpenhoofdkam die van Menton in Zuid-Frankrijk langs alle hoogste alpentoppen verloopt tot aan de Wiener Wald bij Wenen.
Polar lows kunnen met name in de herfst en vroege winter voor de kust van Noorwegen ontstaan als een ijzige noordwester over het nog zachte zeewater strijkt. De grote buienclusters die daarbij ontstaan kunnen in heel zeldzame gevallen transformeren tot een soort mini-hurricane. Een polar low dus. Dit is het recept voor grote sneeuwhoeveelheden in onze contreien.
Aanduiding voor een hogedrukgebied boven de Alpen dat maar heel tijdelijk tussen twee neerslagperiodes invloed krijgt. Kan dan voor enkele dagen voor spectaculair mooi bergweer zorgen, hoewel 's winters in de lagere dalen ook hardnekkige nevel optreedt.
Lijn van gelijke luchtdruk op een weerkaart
Sudden Stratospheric Warming - winterfenomeen voor het eerst in 1952 waargenomen waarbij de zeer ijle lucht op het 10hPa vlak hoog in de stratosfeer boven de noordpool plotseling tientallen graden opwarmt. Komt gemiddeld elke twee jaar voor.
komvormige laagte in een karstgebied (kalkgebied) gevormd door instorting van een grote grot.
Gebied met zachte lucht onder een depressie tussen het warmfront in het oosten en koufront in het westen. Kruipt er een hogedrukgebied tussen die twee, dan kan het koufront het warmfront niet inhalen en blijft de warme sector open.
Situatie met gelijktijdig depressieactiviteit aan de noordkant en aan de zuidkant van de Alpen. Meestal de combinatie van een groot koufront in het noorden en een Genua-Laag in het zuiden.
Global Forecasting System - een Amerikaans mondiaal weermodel dat 4x per dag voor de komende 16 dagen weerdata voor talloze parameters uitspuugt. De resultaten zijn voor iedereen gratis te benutten. Veel weerwebsites maken gebruik van deze data om weerkaarten te produceren.
Uitstulping van het Azoren-hoog over de westelijk Alpen, soms ook tot in het westen van Oostenrijk. Stituatie waarbij het westen erg zonnig en droog kan zijn terwijl het in het oosten dumpt of tenminste bewolkt is.
Situatie waarbij een hogedrukgebied voor de kust van Frankrijk sneeuwrijke koufronten tegen de noordkant van de Alpen drukt.
El Ninjo Southern Oscillation - de grillige afwisseling van El Ninjo's en La Ninja's voor de Zuid-Amerikaanse westkust met zeeringrijpendegevolgen voor het wereldwijde klimaat met name in Azië en langs de hele Amerikaanse westkust.
Atlantic Multidecaldal Oscillation - een cyclus van langdurige veranderingen in de temperatuur van het oppervlaktewater van de noordelijke Atlantische Oceaan. Koele en warme fasen duren wel 20 tot 40 jaar en verschillen ruwweg 1°C van maximum tot minimum. Deze veranderingen hebben een natuurlijke oorsprong en bestaan al tenminste 1000 jaar.
Polaire fronten - niet te verwarren met de veel heftigere polar low's - zijn eigenlijk de klappen op de vuurpijl bij grote koude koufronten. De koude lucht die achter het officiële koufront over de Noordzee richting West-Europa uitstroomt, organiseert zichzelf in een serie kleine maar heftige buienfronten. In Nederland leidt dat tot een afwisseling van zware buien en heldere luchten. In de Alpen voeden deze kleine fronten gewoon de nordstau zodat het daar soms dagenlang onafgebroken blijft sneeuwen.
Weerterm voor insiders waarmee een krachtig winters hogedrukgebied boven Scandinavië wordt aangeduid. De bijbehorende oostenwind brengt hartje winter droge kou naar Nederland. Een situatie met optimale natuurijskansen als de zon nog een stuk lager staat, zo vanaf eind december.
Weerterm voor insiders waarmee een krachtig winters hogedrukgebied boven Scandinavië wordt aangeduid. De bijbehorende oostenwind brengt hartje winter droge kou naar Nederland. Een situatie met optimale natuurijskansen als de zon nog een stuk lager staat, zo vanaf eind december.
"Terugkeer vanuit het Oosten", dat is de letterlijke vertaling van dit onder wintersporters zo geliefde fenomeen. Bij een pure zuidkantsituatie kan vanuit het Aostadal de neerslag ineens deels omkeren - als een terugslaande golf in een badkuip - om vanuit het oosten een variabele zone ten westen van de Frans-Italiaanse hoofdkam een flink pak poeder te bezorgen.
Met een ensemble wordt bedoeld het totale beeld van de vele testruns van een weermodel die allemaal qua startpositie bewust een heel klein beetje afwijkend zijn gemaakt van de hoofdrun. Het ensemble geeft met spaghetti-grafieken en gemiddelde kaarten een beeld over de robuustheid van de voorspelling van de hoofdrun waarin de meeste rekencapaciteit gaat zitten. Soms wordt meer waarde gehecht aan het gemiddelde van het ensemble dan aan de hoofdrun.
Stevige noordoostenwind door het Zwitserse laagland. De wind profiteert van het Bodenmeer en het Meer van Genève en tunnelt dan door het Rhônedal richting Frankrijk. De bise laat het inneralpine hooggebergte links liggen, zodat je hem daar amper voelt.
We spreken van een ijsdag wanneer op deze dag de maximum temperatuur, gemeten in een weerhut, -0,0 ºC of minder bedraagt.
Nederland heeft gemiddeld per jaar tussen de 6 en 12 ijsdagen (De Bilt: 8).
Europees model
Ten zuiden van de Alpen kan bij een noordelijke stroming in combinatie met thermische effecten boven de Golf van Genua een zgn Genualaag (depressie) ontstaan.
T850 hPa geeft de temperatuur weer op een hoogte van circa 1500 meter.
T500 hPA geeft de temperatuur weer op circa 5 kilometer hoogte
De horizontale verplaatsing van een eigenschap (bijvoorbeeld warmte, koude, vochtigheid) in de atmosfeer door de beweging van lucht (wind).
Verticale luchtbewegingen door plaatselijke verwarming van het aardoppervlak door de zon. In dergelijke situaties kan de onderste luchtlaag onstabiel van opbouw worden, waardoor zich spontaan sterke verticale bewegingen kunnen ontwikkelen. Deze verticale luchtbewegingen, zowel omhoog als omlaag gericht, waarbij transport van warmte en vocht plaatsvindt naar de hogere luchtlagen, noemt men convectie.
Een hogedrukgebied ook wel anticycloon is een gebied waarin de luchtdruk, relatief ten opzichte van de omgeving, hoog is. De lucht stroomt rond het hoog met de wijzers van de klok mee.
Een lagedrukgebied, ook wel depressie, is een gebied waarin de luchtdruk, relatief ten opzichte van de omgeving, laag is. De lucht stroomt rond het laag tegen de wijzers van de klok in.
Een luchtlaag heeft een isotherme opbouw wanneer de temperatuur in die luchtlaag in de verticale richting niet verandert. Een isotherme luchtlaag is, evenals de inversie, absoluut stabiel van opbouw.
De"Alpenhoofdkam" is een denkbeeldige lijn die gevormd wordt door de hoogste toppen van de Alpen welke van oost naar west en via de westelijke Alpen deels van noord naar zuid verlopen en een regionale water en weerbarrierre vormen.
De sneeuwvalgrens is de hoogte boven de zeespiegel waarop de neerslag in de vorm van sneeuw of natte sneeuw valt. Onder de sneeuwvalgrens valt de neerslag in de vorm van regen. Het nulgradenniveau, de hoogte waar boven het vriest, ligt meestal zo'n 300 meter boven de grens waar regen overgaat in sneeuw.
Het nulgradenniveau, de hoogte waar boven het vriest. (ligt meestal zo'n 300 meter boven de grens waar regen overgaat in sneeuw).
Het nulgradenniveau, de hoogte waar boven het vriest. (ligt meestal zo'n 300 meter boven de grens waar regen overgaat in sneeuw).
Het nulgradenniveau, de hoogte waar boven het vriest. (ligt meestal zo'n 300 meter boven de grens waar regen overgaat in sneeuw).
Atmosfeer is het woord dat we gebruiken voor de gaslaag om de aarde. Het kan verdeeld worden in verschillende lagen: deze lagen zijn verschillend in temperatuur en hoogte. Er kan geen scherpe lijn worden getrokken tussen de verschillende lagen.
Maritiem arctische lucht (mAl) heeft zijn oorsprong boven de Noordelijke IJszee. Continentaal arctische lucht (cAl) komt uit het noorden van Scandinavië
Het Azorenhoog is een groot subtropisch semi-permanente hogedrukzone rond of nabij de eilandengroep de Azoren in de Atlantische Oceaan. Het Azorenhoog ontstaat door de uitwisseling van warmte tussen de tropen en de poolgebieden.
De straalstroom is een krachtige wind op ongeveer tien kilometer hoogte. Er zijn verschillende straalstromen actief op de wereld. Zowel op het zuidelijk en noordelijk halfrond, als bij de Evenaar en op de Noord- en Zuidpool.
De straalstroom is een krachtige wind op ongeveer tien kilometer hoogte. Er zijn verschillende straalstromen actief op de wereld. Zowel op het zuidelijk en noordelijk halfrond, als bij de Evenaar en op de Noord- en Zuidpool.
De zogenaamde ‘polar vortex’ vormt een belangrijk onderdeel van het omvangrijke complexe systeem in onze atmosfeer dat resulteert in ons weerbeeld aan de grond. De ‘Polar Vortex’ wordt gevormd door koude lucht rondom de polen, vanaf 5 kilometer boven het aardoppervlak. Deze aanwezigheid van kou levert lagedrukwerking op in de bovenlucht.
Een Ensemble verwachting komt tot stand door een weerverwachtingmodel (bijvoorbeeld GFS of ECMWF model) meerdere malen te laten rekenen met steeds iets veranderende beginvoorwaarden. Uit de positie van de verschillende lijnen in de getoonde kaart, kan men conclusies trekken over de betrouwbaarheid van de verwachting.
De onzekerheid van de verwachting neemt toe met de termijn van de verwachting. Met het Ensemble Prediction System (EPS) van het ECMWF wordt een schatting gemaakt van die onzekerheid. In het EPS wordt de operationele ECMWF verwachting herhaald met 50 verwachtingen met een lager resolutie model. Ieder van die verwachtingen heeft een licht verstoorde begintoestand, om het effect van onzekerheden in die begintoestand te simuleren. Iedere individuele modelberekening geeft zijn eigen verwachting voor temperatuur, luchtdruk etc., alsmede voor weerselementen zoals neerslag, 2m temperatuur, windsnelheid.
Hiermee worden de gebieden (dalen) bedoeld welke tussen de noord en zuidkant van het Alpenmassief liggen (ingesloten).
Duits voor "onrust", het "onrust-spook"
In de meteorologie: op vrij vaste tijden terugkerende weersituaties of omslag van het weer, zoals de ijsheiligen, kerstdepressie.
Albedo geeft de mate aan waarin (zonne)straling wordt teruggekaatst door een bepaald object. Dit is onder meer afhankelijk van het materiaal van een object of het soort oppervlak op aarde.
Kaiserwetter (ook wel Königswetter) is een in de Duitse taal en volksmond gebruikte aanduiding waarmee "zonnig weer" in combinatie met een "diepblauwe wolkeloze hemel" wordt bedoeld
Grofweg de gebieden oostelijk van de lijn Bodensee - Meer van Lugano
Grofweg de gebieden westelijk van de lijn Bodensee - Meer van Lugano
Duits: bewolkt, nevelig (grauw) en nat. Bergen in de wolken.
Duits: bewolkt, nevelig (grauw) en nat. Bergen in de wolken.
Een bekend fenomeen wat vooral in de winter in de alpine dalen wordt waargenomen is het langzaam dalen van de sneeuwvalgrens bij aanhoudende neerslag. Hierdoor is het mogelijk dat zelfs bij hoge temperaturen de sneeuwvalgrens tot in de dalen daalt.
Constellatie met enerzijds de aanvoer van erg koude lucht vanuit het noordoosten en anderzijds vochtige warme lucht vanuit uit het zuiden. Staat altijd weer garant voor veel neerslag (sneeuw).
Het dauwpunt is de temperatuur waarbij waterdamp begint te condenseren door afkoeling van de lucht zonder dat vocht wordt toegevoerd of afgevoerd.Zodra de dauwpunt temperatuur wordt bereikt is de lucht verzadigd met waterdamp en bedraagt de relatieve vochtigheid 100 procent
Het dauwpunt is de temperatuur waarbij waterdamp begint te condenseren door afkoeling van de lucht zonder dat vocht wordt toegevoerd of afgevoerd.Zodra de dauwpunt temperatuur wordt bereikt is de lucht verzadigd met waterdamp en bedraagt de relatieve vochtigheid 100 procent
Grootschalige dalende luchtbeweging in een hogedrukgebied waardoor de lucht opwarmt.
De temperaturen op circa 1400-1500 meter hoogte
De temperaturen op het 850hPA vlak (T850hPA)corresponderen met een hoogte van 1400 tot 1500 meter.
Juist ja: extra informatie -uitleg binnen een pop-up menuutje via "muiscursor op tekst"
Sneeuw uit het oosten
Depressies boven de centrale Middellandse Zee (Genua) laten met een oostelijke aanstroming vochtige lucht tegen de westelijke Alpenboog (welke noord zuid is gericht is) stromen. Door Stau effecten kan dit in de Italiaanse en aangrenzende Franse alsmede ook de zuidelijke Zwitserse Alpen veel sneeuw opleveren. Hoeveelheden van 100 topt 200 cm binnen 24 tot 48 uur zijn dan geen zeldzaamheid.
Sublimatie is de directe faseovergang van een stof uit de vaste fase naar een gasvormige fase. Zo kan bijvoorbeeld ijs in strenge winters, bij erg droog weer, direct sublimeren naar de gasvormige fase. Daarbij wordt de vloeibare fase dus overgeslagen. Dit verschijnsel wordt ook wel vervluchtigen genoemd. Bij overgang van gas direct naar vaste stof spreekt men van desublimeren of van verrijpen.
Dit is een verfijnd verwachtingssysteem dat met behulp van modelverwachtingen (ECMWF, pluimverwachtingen en GFS data) wordt gemaakt.Terwijl een aantal krachtige computers de toestand van de atmosfeer berekenen voor twee weken vooruit, bekijkt een krachtige rekencomputer wat een bepaalde situatie in het verleden aan weer, wind en temperatuur heeft opgeleverd. Er wordt dus gebruik gemaakt van weerdata uit het verleden. De uitkomst van deze berekeningen geeft tezamen de mos verwachting.
of anders gezegd;
Met behulp van geavanceerde statistische methodieken wordt de Directe Model Output (DMO) nabewerkt. Ook afgeleide weerelementen, die niet direct door de modellen worden berekend, worden met gebruikmaking van fysische modellen en statistische technieken afgeleid.
De föhn is een warme droge wind die vaak aan de noordzijde van de Alpen waait.
Wil je reageren, dan dien je eerst in te loggen of te registreren.
Favorieten kun je instellen via je account.
aanmelden